Oturma Odası Nasıl Düzenlenir?

Evde en çok vakit geçirdiğimiz yerlerden biri hiç şüphesiz oturma odasıdır, bu yüzden dekorasyon ekstra önem arz etmektedir. Öncelikle konfor ve ardından güzellik ön planda olmalıdır ancak bu sıralama bazı kişilerde değişir, konforu hiçe sayıp sadece gösterişe ve renk uyumuna bakabilirler. Evimizde çok fazla vakit geçirdiğimizi düşünürsek her şeyin kullanışlı olması da oldukça önemlidir. Elbette düzen konusunda herhangi bir kural yoktur, herkes kendi zevkine göre istediği gibi dizayn edebilir ve istediği renkleri, mobilyaları kullanabilir. Ancak evin merkezi olan oturma odasını hem şık hem de konforlu yapmak için bazı ipuçları gerekebilir.

Odak noktası belirlenir

Yani belirli bir noktadan başlayıp onun üzerinden devam etmek anlamına gelir, bu yöntem özellikle geniş oturma odasına sahip kişilerin tercih etmesi gereken bir yöntemdir, bu sayede geniş alan doğru bir şekilde kullanılabilir ve saçma bir düzen oluşturmaz. Odak noktası etrafından gidilir ve her şey uyum içinde birbirini tamamlar. Sırayla gidildiği zaman daha pratik olunur ve muntazam bir görünüm elde edilir.

Oturma grubu koyun 

Düzene başlarken ilk konulması gereken oturma grubudur, yani kanepe ya da koltuk takımıdır bu sayede gidişat daha açık bir hal alır. Odayı en çok kaplayacak olan mobilya koltuk takımı olduğu için ilk onu koyarsanız diğer eşyaların nasıl sığacağını daha rahat bir şekilde kestirebilirsiniz.

Odanın ölçülerini belirleyin

Belki de ilk yapılması gereken şeylerden biri budur, çünkü bir şeyler almadan önce acaba odaya sığacak mı sorusuna yanıt verebiliyor olması gerekmektedir. Bunun için önce ölçüleri hazırlayın, eğer odada bir uyuşmazlık varsa o ölçülere uygun bir şekilde kendiniz eşyaları tasarlayabilirsiniz, bu hem daha karlı çıkmanızı hem de daha eşit bir şekilde her yeri kullanabilmenizi sağlayacaktır.

Renk seçimi

Renk seçimi elbette en önemli, kilit noktalardan biridir. Eğer güzel renkler seçerseniz uyumu daha rahat yakalayabilirsiniz, bunun için ana renklerden başlamak mantıklı olacaktır. Ancak en dikkat edilmesi gereken nokta hiç şüphesiz mobilyalar ve duvar renklerini uyumudur, uyumsuz renkler odanın kötü görünmesine neden olur, aynı şekilde eğer odanız küçükse boğucu, koyu renkler kullanmayın. Onun yerine açık renkler kullanın ki odanız olduğundan daha ferah ve büyük görünsün.

Stil

Kendinize belli bir stil belirleyin ve ona uygun hareket edin. Örneğin spor bir oturma odası dizayn etmek istiyorsanız tüm eşyaları ona uygun alın ve ona uygun renkler seçin, bir taraf spor bir taraf daha ağır olursa oda karmaşık görünür ve kullanışsız bir hal alır. Bu şu demek değildir, farklı stiller bir araya getirilmez. Elbette getirilir, bu şekilde farklı bir hava yakalayabilirsiniz, ancak şu unutulmamalıdır karmaşık bir görüntü de ortaya çıkabilir o yüzden oldukça risklidir.

Doğru Işık

Odayı doğru ışık kullanarak dizayn ederseniz daha iç açıcı görünebilir. Örneğin camların önünü kapatmayın ve perdeleri güneşi kesmeyecek şekilde seçin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir