cilt

Kışın Cildiniz için Fayda Sağlayacak 5 Besin

  1. Somon

Somonun içinde bulunan omega 3 ve astaxanthin maddesi ile cilt elastikiyeti sağlanır. Bunun yanı sıra cilt yenilenmesi, hücre zar yapısının yenilenmesi mümkün olur. Özellikle kış aylarında cildiniz için tüketmeniz gereken en önemli besin somondur. Kolajen dostu olan soman cilt onarıcı etkiye de sahiptir.

cilt

  1. Su

Yaz aylarında sıklıkla tüketilen su kış ayları gelince ikinci plana atılabiliyor. Oysa su cildin nem dengesinin sağlanması ve hücrelerin yenilenmesi açısından bu nem seviyesi de oldukça önemlidir.

  1. Ispanak

Kış ayları denilince sofralarda görmeye başladığımız ıspanaktan cilt için bol bol tüketmek öneriliyor. A vitamini içeriği sayesinde ciltte oluşacak olan kırışıklıkların önüne geçen ıspanak cilt için son derece faydalıdır. Yaklaşık bir kase ıspanak günlük A vitamini ihtiyacınıza cevap verecektir.

  1. Avakado

İçinde bulunan doymamış yağ asitleri sayesinde ince çizgiler ve kırışıkların giderilmesi sağlanır. Aynı zamanda cildin nem dengesini korumasını sağlar.

  1. Havuç

Havuç A vitamini açısından zengin bir sebze olup aynı zamanda cilt için son derece fayda sağlar. Havuç içinde bulunan retinoller ise özellikle akne sorunu yaşayan ya da çeşitli cilt leke tedavisi için üretilen bileşenlerinden biridir. Bu sebepten ötürü özellikle kış aylarında çiğ olarak bol bol havuç tüketilmesi önerilir. Cilt leke ve akneye karşı havuç maskesi de yapılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir