ön yazı yazmak

İyi Bir Ön Yazı Nasıl Olmalıdır?

İş başvuruları genç yaşlı fark etmeden pek çok kişinin oldukça önem verdiği konulardan bir tanesi. Özellikle son dönemlerde artık iş bulmanın çok daha zor bir hale gelmesi ile beraber artık insanlar istedikleri işe çok daha kolay bir şekilde girmek adına işverenlerin gözlerine girmeye çalışıyorlar. Bu noktada ise devreye iş başvurusunun en önemli adımlarından ön yazılar giriyor.

ön yazı
ön yazı

Başvurular İşe Özel Ön Yazı Hazırlanmalı

İnsanların ön yazı konusunda yaptıkları en büyük hataların başında, başvurduğu her iş için aynı ön yazıyı iletmeleridir. Halbuki ön yazının içerisinde; başvurulan iş ile alakalı kişide var olan özelliklerin karşı tarafa iletilmesi gerekmektedir. Bu aşamada ise dikkat edilmesi gereken bazı detaylar bulunmaktadır.

Bunların başında iş ile hangi sebeple ilgilenildiğinin kısa, net ve anlatım bozukluğu olmadan anlatmak gerekir. Çünkü işveren ön yazı ile kişiye ait ilk izlenimini elde etmiş olacaktır. Anlatım bozukluğu olan ya da yazarken özenilmemiş ön yazılar ne kadar etkili CV sahibi olunursa olunsun fark etmez, kişilerin tercih edilmemesine sebep olacaktır.

ön yazı yazmak
ön yazı yazmak

Sonraki aşamada konudan sapmadan kişi kendine ait olan özellikleri karşı tarafa iletebilir. Böylece işe ne kadar uygun olduğunu da kendince belirtmiş olur. Ön yazı ne çok uzun ne de çok kısa olmalıdır. Sonunda ise işverene teşekkür edilerek tamamlanmalı ve CV ile beraber işverene iletilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir