Hamamın Faydaları

Kültürümüzün temel yapı taşlarından birisi olan hamam geçmişten bugüne kültürümüzde yerini korumaktadır. Tabi insanlarımızın hamamı tercih etmesinin sebebi kültür olduğundan ziyade keyfine düşkün olmasından dolayı tercih etmektedir. Şimdi hamamın kültürümüzde olan yerini ve keyfine düşkün insanların tercih etmesini bir kenara bırakıp hamamın ne kadar faydalı olduğunu anlatmaya gelelim.

Hamamın Vücuda Faydaları

Bilinmesi gereken ilk şey hamamın içerisindeki sıcaklıktan dolayı serotonin ve erdorfin adlı verilen mutluluk hormonları salgılanmakta. Mutluluk hormonunun ise size faydalarını bedeninizde hissedeceğiniz rahatlık ve zihninizde bir yenilenme hissi ile hissedeceksiniz. Hamamdan ayrılma esnasında yaşayacağınız güzel hislerin sebebi yaşadığınız rahatlama hissi ve salgılamış olduğu mutluluk hormonlarından kaynaklanmakta.

hamamın faydaları
hamamın faydaları

Hamam ile ilgili bir diğer önemli husus ise içerinin ve suyun sıcaklığından dolayı kendinizi dezenfekte ettiğiniz zaman cildinizde bulunan ölü derilerden arınarak yeni deriye kavuşmanızı sağlamaktadır. Ölü derilerden arınmak cildinizin nefes almasını sağlayacaktır. Hamamın sıcaklığının size sağlayacağı bir diğer fayda ise eklemlerinizi açacak ve kaslarınızda bir rahatlama hissi yaşatacaktır. Yaşadığınız kas ağrılarınız varsa bunun önüne geçebilmek ve rahatlama yaşamak için hamama gitmeyi tercih edebilirsiniz. Hamama gitmenin mevsimi yoktur bu yüzden her mevsimde maruz kaldığınız kas ve eklem ağrılarınız için hamamı tercih edebilirsiniz.

Vücut derisinde sağladığı derinin yumuşaması, nemlendirmesi ve deride yarattığı arındırma etkisiyle hamamdan çıktığınız zaman gözeneklerinizin açıldığını rahatlıkla hissedebilirsiniz. Deri üzerinde yaşadığınız sivilce, kaşıntı gibi sorunların tedavi edilmesinde faydalı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir