Google ; DNS’i Android’de TLS ile Şifreliyor

Birçok kişinin merak ettiği konulardan birisi olan google ; dns’i android’de tls ile şifreliyor konusunu bu yazımızda ele aldık.

Google ; dns’i android’de tls ile şifreliyor konusu son zamanlarda birçok kişi tarafından merak edilen konular arasında yer almaktadır. Birçok açıdan internet bağlantısı sağlayan DNS sunucusu bilgisayar ile gerçek bir bağlantı sağladığı zaman bir anda bir IP adresine girişi yapılan URL’den web sayfasına çevrim yapmaktadır.

Güvenilir Şifreleme Hizmetleri

DNS yani Etki Alan Adı Sunucusu DNS sorguları yapıldığı zaman bu DNS sorgularını HTTPS ile aynı düzeyde şifrelenmesini sağlamaktadır. Bu açıdan birçok kolaylık sağlayan DNS aynı zamanda DNS ziyaret edilmesi zamanında DNS kayıtlarını sunuculara göre yapmamaktadır.

DNS şifrelemeyi gerçekleştirmek için TLS yani Türkçe olarak açıklayacak olursak taşıma katmanı güvenliği sağlamaktadır. Burada yapılması gereken işlemlere karşın DNS üzerinden sağlanan TLS desteği için kullanımı yapılan DNS gerekmektedir. Ancak yapılan bu işlem daha çok bir başlangıç olmaktadır. Burada sağlanan DNS yapısı sayesinde TLS üzerinden de DNS hizmetlerini yapmak açısından Google üzerinden de DNS ayarlaması yapılabilmektedir.

Android Open Source Project sistemine son zamanlarda eklenen taahhüt işlemlerine göre TLS üzerinden sağlanmakta olan DNS desteği sayesinde bu sistemin daha sonra Android’e eklendiği görünmektedir. Burada yer alan eklemeler sayesinde geliştirici seçenekleri de kullanıcıların daha çok TLS üzerinden DNS alanını açılıp kapatılmasını da sağlayan yeni bir ayarın da son zamanlarda ekleneceği de söylenmektedir. Aynı zamanda burada sunulacak bir seçenek sayesinde ayrıca geliştirici seçeneklerinin de eklenmesi sağlamaktadır. Android’in aynı zamanda gelecekte olan bir sürümünde aktif olmaya devam etmektedir.

İnternet sitelerinin birden fazla yaklaşık olarak birçok kadarı aynı zamanda şifrelenmiştir burada aynı zamanda TLS üzerinden de DNS eklemesi sağlanmaktadır. Burada aynı zamanda kullanıcı gizliliğini de sağlamak açısından bu çok basit bir sistemdir.

Burada aynı zamanda çoğunlukla DNS’in  de bu şifrelenmeyi desteklememektedir. Mobil için DNS ayarlarını değiştirmek açısından da sunulan VPN uygulaması sayesinde DNS ayarlarını değiştime kolaylığı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir