kitap okumak

Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Edindirmek

Kitap okuma alışkanlığı ülkemize oldukça düşük olsa da bilinçlenen bir toplum olarak özellikle anne ve babaların bu konu üstüne eğildiklerini görebiliyoruz. Fakat oyun çağında olan çocukların kitap okuma alışanlığını kazanması bazen ebeveynler için sıkıntılı olabiliyor. Anne ve babaların bu konu üstünde ısrarlı olması ise çocuğun kitap okumayı görev olarak görmesine ve ödül ceza yöntemi uygulanması ise onun sadece menfaat için okumasına sebep oluyor.

kitap
kitap

Peki, çocuklara ne zaman kitap okuma alışkanlığı kazandırılmalı ya da ne zaman kitaplar ile tanışmasını sağlamayız? Konu ile ilgili olarak uzmanların yapmış olduğu açıklamalara göre kitap okuma alışkanlığını çocukların edinmesi için onların okuma yazma bilmesine gerek yok. Unutulmamsı gereken önemli bir nokta onarlın önce kitaplar ile tanışmasıdır.

 Neler Yapılmalı?

Öncelikle onun ilgisini çekebilecek olan kitapları satın alarak henüz okuma bilmeyen çocuğunuza siz bu hikâyeleri okumalısınız. Okuduğunuz hikâye içindeki karakterleri farklı şekilde seslendirmek, aile bireylerine benzetmek ve buna benzer detayları onların kitaba olan ilgisini arttıracaktır. Aynı zamanda sadece resim olan kitapları alarak beraber hikâye de oluşturmanız mümkün. Okuma sırasında en ilgili olduğu anda bırakmak ertesi gün başlangıç için sabırsızlanmasına sebep olacaktır.

kitap okumak
kitap okumak

Kitap okuma alışkanlığını çocuğunuzun edinmesini istiyorsanız sizin de kitap okumanız gerekir. Özellikle onun gördüğü zamanlarda okumanız ilgisini çekecektir. Böylece size özenerek kitaplara daha çok ilgi gösterecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir