Bilgisayar Açılışını Hızlandırma – Ultra Hızlı Açılış

Bilgisayarlar bazen istemediğimiz bir şekilde yavaş olabilmektedir. Bu yazımızda bilgisayar açılışını hızlandırmak için neler yapabileceğimizi ele alacağız.

Bilgisayar açılışını hızlandırma özellikle yavaş ve vakit kaybı yaşatan bilgisayarlar için yapacağımız birkaç değişikliğe verilen isimdir. Burada yapacağımız değişiklikler nedeniyle siz de artık bilgisayar açılırken beklemeden hızlı bir şekilde bilgisayar açılışı yapabileceksiniz.

Burada vereceğimiz bilgisayar açılışı hızlandırma seçenekleri düşük ram ile bilgisayarı olan ve IDE, ATA ve SATA ve benzeri hardisk kullanıcıları SSD hardiskine göre daha düşük bir hızlandırma durumu yaşayacaklardır. Bu nedenle bilgisayar alırken de mutlaka hardiskin SSD olmasına dikkat ediniz.

Gelelim bilgisayar açılışını nasıl hızlandırabileceğimize burada yer alan yöntemler sayesinde siz de bilgisayar açılışını hızlandırabilirsiniz.

Bilgisayar Açılışını Hızlandırmak için Tavsiye Edilen Sistemler

  • Öncelikle bilgisayar ram’i minimum 16 gb olmasına dikkat ediniz.
  • Aynı zamanda işlemci hızının 4.2 gHz olmasına dikkat ediniz.
  • SSD hardisk 500 mb düzeyinde olmalıdır.
  • 2 GB ekran kartı da mutlaka olması gerekmektedir.

Bilgisayar Açılışını Hızlandırmak için İzlemeniz Gereken Yollar

Öncelikle yapmanız gereken adımlar şu şekildedir. Burada yer alan adımları izleyerek siz de bilgisayarınızı hızlandırabilirsiniz.

  1. Ana ekranda veya başlangıç kısmında yer alan bilgisayarım ikonuna sağ tıkladıktan sonra açılan kısımda özellikler seçeneğine ardından “Gelişmiş Sistem Ayarları” na tıklayın. Açılan sekmede yer alan performans seçeneğinden Ayarlar butonuna tıklayın açılan sekmeden en iyi performansı ayarla” yı seçtikten sonra tamam seçeneğinden ayarları kaydedin.
  2. Bunun yanı sıra Windows 7 işletim sistemini kullanıyorsanız Windows + R tuşuna bastıktan sonra çıkan sekmeye msconfig yazıp enter ile karşınıza gelen sekmesinde yer alan tüm işaretlenmiş uygulamaları da buradan kaldırın bu seçeneği seçtikten sonra tamam seçeneğine tıklayın bilgisayar kendiliğinden yeniden başlatılacaktır.
  3. Windows 8 ve Windows 10 işletim sistemlerinde ise yapacağınız bu işlemleri Görev Yönetecisinden yapabilirsiniz. Bu işlem için CTRL + ALT + DEL tuşlarını kullanarak burada yer alan Diğer Ayrıntılar kısmı sayesinde “Başlangıç” Sekmesine geçiş yapınız aynı zamanda burada yer alan seçenekleri de kaldırdıktan sonra bilgisayarınız daha hızlı açılış yapacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir