Pragma AŞ’den Bilecik için Büyük Yatırım

Muratdere Madencilik, son yılların giderek büyüyen şehirleri arasında yer alan Bilecik’te yeni bir proje başlatmaya hazırlanıyor. Türkiye’nin en kapsamlı ve en büyük bakır-molibden madeni ve flotasyon tesisi yatırımı olacağı söylenen bu proje için çalışmalar hız kesmeden devam ettiriliyor.

Bozüyük ilçesinin Muratdere köyünde bulunan ve 90’lı yıllarda ülkemizdeki madenciliğin en önemli yıllarının geçtiği maden sahaları MTA tarafından yürütülüyordu. 2000’li yılların başlarında ise bu bölge yabancı bir şirket tarafından satın alınmıştı. 2012 yılına gelindiğinde ise %100 yerli sermayeye sahip olan Pragma AŞ bu bölgeyi geri satın almıştı.

muratderemadencilik1

Satın alım işlemlerinden sonra çalışmalarını sürdüren ve başarılı projelere imza atan Pragma AŞ, ileri mühendislik ve sondaj çalışmaları ile ülkemize büyük bir katkı sağlamıştı. Pragma AŞ’nin ortaklarından olan Ömer Bilhan’ın Madencilik Türkiye dergisine verdiği bilgiler arasında proje çerçevesinde ocak işletmeciliğinden yılda 1.6 milyon tonluk bakır-molibden cevheri çıkartılabileceğine dair detaylar da yer alıyor.

Toplam yatırım bedeli ile gözleri üzerine çekmeyi başaran Muratdere Madencilik projesine 210 milyon TL yatırım yapılmış durumda. Proje harcamalarının 680 milyon TL olacağı söylenen bu projenin Türkiye ekonomisine katkısı ise 3.2 milyar TL olacak. Bilecik’in gelişimine büyük bir katkı sağlayacağına kesin gözü ile bakılan proje Türkiye’nin ekonomisine fayda sağlarken, aynı zamanda Bilecik’in daha gelişmiş bir şehir olmasına da yardımcı olacak.

Yorum Bırak