Ekran Görüntüsü Alma PC Nereye Kaydedilir?

Ekran görüntüsü alma PC nereye kaydedilir? Bilgisayarların fotoğrafını bazı zamanlarda çekmek isteyebiliriz. Hem Windows hem de Mac işletim sistemlerinde ekran görüntüsü alabilirsiniz. Ekran görüntüsü alma sistemlerini sizler için sunuyoruz.

Windows Print Screen

Ekran görüntüsü almanın en kolay yollarından bir tanesi Print Screen tuşunu kullanmaktır. Bu tuşa bastığınız zaman ekran görüntüsü otomatik olarak alınıyor. Aldığınız görüntüyü Paint’e aktarabilirsiniz. Bu aktarımı yapmak için CTRL+V komutunu kullanabilirsiniz.
Windows 10 işletim sistemine sahip cihazlarda PrintScreen tuşuna basarsanız ekran görüntüsü Screenshots klasörüne kayıt edilir. Burada yer alan görüntülü otomatik olarak PNG formatında bulunur.

Windows Ekran Alıntısı Aracı

Ekran görüntüsü almanın diğer bir yolu ise ekranın sol alt köşesinde yer alan arama bölümüne ‘Ekran Alıntısı Aracı’ yazısını yazmaktır. Ekran Alıntısı Aracı ekran görüntüsü olmak için tasarlanan yazılımlardan bir tanesidir. Yazılım üzerinde beş farklı mod sizleri karşılıyor. Menü üzerinden ekran görüntüsünü çok kolay bir şekilde alabilirsiniz. Kolay kullanımı sayesinde bu araç birçok kullanıcı tarafından tercih ediliyor. Bu yöntem ile doğrudan ekran görüntüsü alabilirsiniz. Bununla beraber serbest çizim desteğinden yararlanarak ekran görüntüsü alabilirsiniz. Yazılım üzerinde ekran görüntülerini JPG, PNG, GIF ya da HTML olarak kayıt kayıt edebilirsiniz. Dilediğiniz yöntemi kullanarak Windows ekran görüntüsü alma işlemini uygulayabilirsiniz. Bu anlattığımız yöntemlerle sadece ekran görüntüsü alınır. Video kayıt etmek için ekstra yazılım kullanmanız gerekiyor.

Ekran Görüntüleri Nereye Gidiyor?

Windows işletim sisteminde ekran görüntüsü almanın birden fazla yolu bulunuyor. Peki, ekran görüntüleri nereye kayıt edilir. Aldığınız ekran görüntüleri bazen panonuza bazen de başka bir yere gidebilir. Eğer kayıt yerini bulamıyorsanız Paint gibi resim düzenleme aracından yararlanabilirsiniz. Paint üzerinde CTRL+V komutu ile aldığınız ekran görüntülerini kolayca aktarabilirsiniz. Uygulama üzerinde aktardığınız resimleri daha sonra istediğiniz yere kayıt edebilirsiniz. Bu seçim tamamen sizlere bırakılmıştır. Ekran görüntüsü alma PC nereye kaydedilir? Sorusunu sizler için yanıtladık. Yazımızda yer alan yöntemleri uygulayarak ekran görüntüsü alabilir ve istediğiniz yere farklı formatlarda kayıt gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir